20 kroków do tego, jak radzić sobie z rodzicielstwem przed i po rozwodzie

Bez względu na to, czy jesteś rozwiedziony, myślisz o rozwodzie, czy też znajdujesz się gdzieś pomiędzy, trudno jest utrzymać silną relację z byłym rodzicem. Należy pamiętać, że bez względu na to, ile lat masz ty lub twoje dzieci, ich ojciec* prawdopodobnie zawsze będzie częścią twojego życia (choć można mieć nadzieję, że z czasem ta rola będzie się zmniejszać). Nauczenie się, jak prawidłowo prowadzić współ-rodzicielstwo jest niezwykle istotne.

Choć nie zawsze jest jasne, jak wygląda „dobre rodzicielstwo”, wiemy, że złe rodzicielstwo często pozostawia uczucie wyczerpania. Wielu rozwiedzionych rodziców ma wrażenie, że wszystko robi na własną rękę. I to jest kolejny rodzaj miażdżenia duszy – straciłeś już swojego partnera w miłości, ale miałeś nadzieję, że twój partner w rodzicielstwie zawsze będzie przy tobie.

Jeśli przeszedłeś przez szczególnie gorzki rozwód, taki, w którym doszło do wymiany ostrych słów lub romansu, pamiętanie o wspólnym rodzicielstwie może być szczególnie trudne. Ale twoja rola jako rodzica nie kończy się na drzwiach wejściowych twojego byłego. Jeśli po prostu nie chcesz wiedzieć, co dzieje się w domu Twojego byłego, poza tym, że podstawowe potrzeby Twoich dzieci są zaspokajane, odcinasz się od części życia Twoich dzieci, która jest dla nich ważna – części życia, która dotyczy ich ojca. Tak, twoje relacje z nim się zmieniły, ale ich relacje z nim nie. A przynajmniej nie powinny.

Istnieje ogromna różnica między rodzicielstwem na własną rękę i coparenting z Ex do podejmowania decyzji o swoich dzieciach razem-decyzje, które pomogą im rosnąć w szczęśliwych i zdrowych dorosłych, którzy mają silną więź z obojgiem rodziców.

Ponieważ rozumiemy, że rozwód nigdy nie jest czarno-biały, że ma sposób na wydobycie najgorszych w nas, mamy kilka wskazówek, w jaki sposób coparenting przed i po rozwodzie, które będą wspierać Cię podczas podróży.

Wspólne rodzicielstwo przed rozwodem

1. Bez względu na to, jakie są warunki rozwodu lub jak się czujesz w stosunku do swojego byłego, ważne jest, aby zachować opanowanie i prowadzić rozmowy na temat rozwodu z godnością i uczciwością. Zawsze pamiętaj o swoich dzieciach.

2. Kiedy po raz pierwszy mówisz dzieciom o swoim rozwodzie, postaraj się, aby mąż był przy Tobie i abyście oboje uzgodnili granice tego, co można, a czego nie można powiedzieć. Chcesz, aby dzieci dowiedziały się, jak rozwód wpłynie na nie i na całą rodzinę, ale nie musisz podawać szczegółów osobistych, które mogą zaszkodzić ich poglądom na temat drugiego rodzica. Usłyszenie wiadomości od obojga rodziców wzmacnia przekonanie, że żadne z nich nie porzuca swoich dzieci. Aby uzyskać wsparcie, jak złamać wiadomości lub nadal mówić do swoich dzieci o tym trudnym temacie, sprawdź książki dla inteligentnych sugestii.

3. Jeśli powyższe nie jest możliwe, ponieważ mąż nie może się kontrolować, to być może trzeba będzie wymyślić scenariusz, aby rozpocząć dialog z dziećmi na temat powodów rozwodu bez męża. Mieliśmy klientów w przeszłości powiedzieć nam, jak słabo ta pierwsza rozmowa rozwód poszedł – mężów, którzy sprawiają, że rozmowa wszystko o własnych uczuć, ich ból, i którzy pozostawiają mało miejsca dla dzieci do rozmowy.

Znasz swoją rodzinę i wiesz, dlaczego rozwodzisz się ze swoim przyszłym byłym. Zaufaj swoim instynktom, zmierz swoją unikalną sytuację i dowiedz się, co trzeba zrobić.

4. Staraj się regularnie spotykać z dziećmi i sprawdzać, jak sobie radzą w trakcie podróży rozwodowej. Daj im znać, że jesteś otwarty na wysłuchanie ich myśli i uczuć, bez urazy lub osądu i że postarasz się wyjaśnić, jak najlepiej potrafisz, bez kładzenia ciężaru osobistych informacji (jak romans lub lista wad ich ojca) na nich.

5. 5. Przypominaj dzieciom, że są kochane zarówno przez ciebie, jak i przez ojca w trakcie procesu rozwodowego i nadal będą kochane po jego zakończeniu – kiedy osiedlicie się w nowym życiu. Może się to wydawać banalne, ale w zależności od wieku dzieci i stanu waszego małżeństwa przed rozwodem, całe to doświadczenie może być dla nich dość zaskakujące i zachwiać fundamentami miłości i wsparcia, o których myślały, że je mają.

Przypomnij swoim dzieciom, że rozwód nie ma nic wspólnego z twoją miłością do nich ani z miłością twojego byłego do nich. To może pomóc dzieciom uporać się z początkowym szokiem.

Jeśli zastanawianie się, jak przełamać wiadomości do dzieci jest tylko wierzchołkiem góry lodowej, jak rozważyć lub rozpocząć rozwód, dowiedz się o Annie’s Group i jak można uzyskać wsparcie, którego potrzebujesz, aby przejść do przodu z inteligencją i uczciwością.

6. Upewnij się, że Twoje dzieci mają silną sieć wsparcia podczas rozwodu – poza Tobą i Twoim byłym. Niech dzieci odwiedzają członków rodziny. Upewnij się, że czują się komfortowo rozmawiając ze swoimi przyjaciółmi i wiedząc, że mogą mieć życie niezależne od Twojego rozwodu i Twoich potrzeb. Chcesz, aby Twoje dzieci miały bezpieczne miejsca i bezpiecznych ludzi, do których mogą się zwrócić w tym stresującym okresie w ich życiu.

7. Pamiętajcie, że niezależnie od tego, czy to Wy zainicjowaliście rozwód, czy nie, nadal macie więcej władzy i kontroli nad sytuacją, niż Wasze dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *