Freelance, czy nie freelance?

Czy to harówka od 9 do 5, czy powab robienia tego na własną rękę, może być rozważenie podjęcia swoich talentów na drodze jako freelancer. Dobrą wiadomością jest to, że jest to prawdopodobnie łatwiejsze niż kiedykolwiek, aby znaleźć freelancing gig, złą wiadomością jest to, że nadal może być trudno zrobić życie freelancing. Pamiętaj, że będziesz odpowiedzialny za wszystko, od pozyskiwania i utrzymania klientów do produkcji do umów.

Oto kilka kwestii prawnych do rozważenia przy rozważaniu skok z pracownika do freelancer.

Przygotuj swoje pozwolenia

Nawet jeśli może być praca na własną rękę i z domu, niektóre firmy są nadal wymagane, aby uzyskać odpowiednie pozwolenia i licencje w ramach miasta, powiatu, lub prawa stanowego. Wymagane zezwolenia mogą się różnić w zależności od rodzaju wykonywanej pracy i lokalnych przepisów. Powinieneś również upewnić się, że Twoje osobiste i zawodowe referencje są aktualne.

Chroń swoją własność intelektualną

Jako pracownik, twoje produkty, pomysły lub wytwory zazwyczaj należą do twojego szefa. Ale jako freelancer jesteś właścicielem swojej własności intelektualnej i dlatego jesteś odpowiedzialny za jej ochronę. Patenty, znaki towarowe, umowy licencyjne i umowy o nieujawnianiu informacji należą teraz do ciebie. Upewnij się więc, że jesteś na bieżąco z kwestiami dotyczącymi własności intelektualnej i sprecyzuj warunki współpracy ze swoimi klientami przed rozpoczęciem pracy.

Załatw formalności

Upewnij się, że wszystkie umowy biznesowe mają formę pisemną. Jeśli klient dostarczy Ci umowę, zapoznaj się z nią przed podpisaniem (lub poproś dobrego prawnika, aby ją dla Ciebie przejrzał). Jeśli planujesz mieć własne umowy z klientami, starannie przygotuj własną (lub zleć jej sporządzenie dobremu prawnikowi). Pisemna umowa jest najlepszym sposobem na zapewnienie, że klient wywiąże się ze swojej części umowy, a także chroni Cię, jeśli tego nie zrobi.

Zapłać Piper (Tax Man)

To było miłe, kiedy twój szef zadbał o wszystkie sprawy kadrowe i wszystko, co musiałeś zrobić, to zrealizować czeki. Ale teraz to do Ciebie, aby utrzymać się na szczycie wszelkich kwestii podatkowych. Freelancerzy są odpowiedzialni za dbanie o swoje własne podatki od samozatrudnienia, co może obejmować płacenie szacunkowych podatków. Z drugiej strony, mogą istnieć dodatkowe odliczenia dostępne dla freelancerów.

Jeśli rozważasz przejście do freelancing, lub już podjął decyzję, aby rozpocząć, możesz chcieć porozmawiać z doświadczonym prawnikiem handlowym, który może ostrzec Cię o wszelkich możliwych kwestiach prawnych z nowego koncertu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *