Jak radzić sobie z trudnymi rodzicami

Ludzie mają to do siebie, że czasami się nie dogadujemy; świat po prostu nie działa w ten sposób. Kiedy dochodzi do tarcia z przyjaciółmi lub współpracownikami, łatwo jest przeciąć straty i iść dalej. Ale kiedy mówimy o trudnych teściach, zasady zaangażowania są nieco inne. Niebo wie, że relacje z teściami dostarczają mnóstwo pożywki dla internetu, nie tylko w postaci niekończącego się strumienia żartów i opowieści o tym, jak teściowe rujnują małżeństwa. 

Niestety, na dobre i na złe, teściowie są częścią twojego życia. Ponadto istnieje duże prawdopodobieństwo, że twój współmałżonek bardzo lubi swoją rodzinę, a to oznacza, że ty też będziesz musiał znaleźć sposób, aby ich polubić. Bez względu na to, czy chodzi o konflikt osobowości, czy o złą krew z zeszłorocznej imprezy świątecznej, będziecie musieli przynajmniej dowiedzieć się, jak współistnieć i zachować pokój. 

W dalszej części artykułu przyjrzymy się, jak radzić sobie z trudnymi teściami i co zrobić, gdy dynamika rodziny staje się problematyczna i wpływa na wasz związek.

Oznaki, że teściowie wpływają na twój związek

Nie jest tajemnicą, że dynamika rodziny może wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie. Wspaniałe relacje oparte na wzajemnym szacunku wzmacniają nas, podczas gdy trudne relacje są często źródłem stresu i frustracji. Niestety, trudne relacje z teściami mogą również wpływać na nasze małżeństwa. Z czasem mogą one zebrać żniwo nawet w najsilniejszych małżeństwach. 

Billie Tyler, licencjonowana terapeutka małżeńska i rodzinna, zapytana o znaki ostrzegawcze świadczące o tym, że teściowie mają wpływ na wasz związek, zauważa, że jeśli pary spędzają nieproporcjonalnie dużo czasu na omawianiu spraw z teściami, może to być oznaką kłopotów. Tyler proponuje: „Jeśli większość dyskusji między parą spędza się na kłótniach lub nawet tylko na rozmowach o rodzicach, to prawdopodobnie powoduje to napięcie w związku. Jeśli jedno lub oboje partnerów zaczyna odczuwać obawy, a nawet strach przed interakcjami, w których uczestniczą teściowie, to również odbije się to na związku. Może to nawet prowadzić do całkowitego unikania tematu, co również jest szkodliwe.”  

Poznaj eksperta

Billie Tyler jest licencjonowaną terapeutką małżeńską i rodzinną, która specjalizuje się w pracy z parami i relacjami rodzinnymi osób dorosłych. Praktykuje od ponad pięciu lat w Spokane w stanie Waszyngton.

Jak radzić sobie z trudnymi teściami

Czy nam się to podoba czy nie, teściowie są częścią życia. Nikt mówi że to będzie łatwy, ale bierze serce i wie że teściowie które rujnują małżeństwa no są dawać i tam są few sposoby rozdawać z trudnymi teściami. 

Zachowaj jednolity front 

Kiedy mamy do czynienia z trudnymi teściami, ty i twój współmałżonek musicie trzymać się razem i utrzymywać otwarte linie komunikacji, bez względu na to, co się stanie. Tyler mówi: „Pary muszą się nawzajem wspierać i wspólnie zdecydować, jakie jest ich stanowisko w sprawie roli, jaką teściowie odgrywają w ich związku. Nawet jeśli sprawy z teściami niewiele się zmienią, para poczuje się lepiej i będzie mogła łatwiej radzić sobie z wyzwaniami, ponieważ będzie bezpieczna wiedząc, że ma wsparcie drugiej strony.”

Ustalcie granice i trzymajcie się ich 

Aby zachować spokój (i zdrowy rozsądek), ważne jest, aby ustalić granice, ustalić je wcześniej niż później i trzymać się ich. Kiedy teściom (lub komukolwiek innemu w tej kwestii) daje się zbyt wiele swobody, sprawy mogą szybko wymknąć się spod kontroli. Nie bój się wyznaczyć jasnych granic. Jeśli cotygodniowe niedzielne brunche to trochę za dużo, pomyśl o tym, by ograniczyć je do jednego razu w miesiącu. Jeśli sprawy finansowe lub niezamawiane porady wychowawcze nie wchodzą w grę, powiedz o tym.  

Nie ignoruj problemu

Ignorowanie problemu, aż zniknie, nie jest dobrą odpowiedzią na żaden problem, także ten z teściami. Tyler mówi: „Nadstawianie drugiego policzka może wydawać się łatwiejszym wyborem dla wielu osób.  Jest to jednak trochę jak kopanie puszki po drodze. W końcu ktoś dojdzie do wielkiego stosu puszek, na który będzie musiał się wspiąć. Jeśli zmagasz się ze swoimi teściami, możesz chcieć faktycznie pochylić się nad dyskomfortem i spróbować postawić się w ich sytuacji.”   

Aby poradzić sobie z trudnymi teściami, Tyler zachęca do empatii. „Aby stworzyć ścieżkę ku harmonii, należy poświęcić czas na próbę zrozumienia perspektywy każdej zaangażowanej osoby. Ciekawość i empatia muszą być wiodące we wszystkich dążeniach do pokoju. Jeśli każdy może czuć się zrozumiany, w tych relacjach jest więcej miejsca na elastyczność i zmiany.” 

Gdy ty dowiadujesz się dokąd wrogość przychodzi od, to może robić światu różnicy w dynamice związek. 

Komunikuj się bezpośrednio z obrażającą cię stroną

Jedną z najgorszych rzeczy, jakie możesz zrobić, jest postawienie współmałżonka w samym środku konfliktu. Jeśli to tylko możliwe, rozmawiaj z teściami bezpośrednio. Mów szczerze i jasno o tym, co cię trapi, ale nie rób z małżonka pośrednika. Z czasem może to doprowadzić do niechęci i niepotrzebnie nadwyrężyć wasze małżeństwo. 

Staraj się unikać odruchowych reakcji 

Gdy teściowie powiedzą coś obraźliwego lub niestosownego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *