Kiedy należy zwolnić pracownika za przestępstwo?

Chociaż może być kilka powodów, dla których chcesz zwolnić pracownika, ważne jest, aby upewnić się, że robisz to z właściwych powodów. Istnieją przecież nielegalne powody do zakończenia pracy pracownika. Generalnie jednak, pracownicy są zwalniani za wyniki pracy, które mogą obejmować wszystko, od nie wykonywania pracy dobrze do spóźniania się lub nieobecności zbyt często.

Tak długo, jak postępujesz zgodnie z właściwą procedurą, zwalnianie pracownika z powodu wydajności pracy jest zazwyczaj legalne. Istnieją jednak również inne powody, które mogą prowadzić do zwolnienia pracownika, w tym pewne działania pozaszkolne. Jednym z powodów, dla których możesz chcieć zwolnić pracownika, jest popełnienie przez niego przestępstwa.

Zwolnienie pracownika z przyczyn innych niż wyniki pracy

Po pierwsze, ważne jest, aby wspomnieć, że jeśli Twoi pracownicy są „na życzenie”, masz prawo zwolnić ich w dowolnym czasie i z dowolnego powodu, o ile powód nie jest dyskryminujący lub odwetowy. Choć wydaje się to dość proste, pamiętaj, że choć Twoje powody nie mogą być dyskryminujące lub odwetowe, były pracownik może twierdzić, że były, w zależności od okoliczności. Dlatego tak ważne jest, aby udokumentować powody wypowiedzenia i postępować zgodnie z tą samą procedurą w przypadku wszystkich wypowiedzeń z pracownikami.

Podczas gdy istnieje wiele szarych stref, jeśli chodzi o zwalnianie pracownika, jednym z powodów, który jest zazwyczaj jasny, jest popełnienie przez pracownika przestępstwa. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli przestępstwo ma związek z pracą lub angażuje firmę. Na przykład, jeśli pracownik zdefrauduje pieniądze z firmy, nie ma problemu z jego zwolnieniem. Dodatkowym przykładem jest to, że jeśli ktoś jest zatrudniony jako kierowca ciężarówki, a on lub ona dostaje DUI, to jest dopuszczalne, aby zwolnić tego pracownika.

Innym powodem, dla którego można zwolnić pracownika jest popełnienie przez niego przestępstwa z nienawiści wobec innego pracownika. Zwolnienie kogoś, kto popełnia przestępstwo z nienawiści byłoby nie tylko dozwolone, ale prawdopodobnie dobrym pomysłem w celu ochrony innych pracowników.

Jeśli masz pytania dotyczące legalności zwolnienia pracownika, lub zostałeś pozwany przez byłego pracownika, najlepszym sposobem postępowania jest skontaktowanie się z adwokatem w pobliżu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *