Podstawy korporacji: Przebijanie zasłony i odpowiedzialność osobista

Przeprowadziłeś badania przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, więc wiesz, że założenie spółki chroni twój osobisty majątek, jeśli firma zostanie pozwana. Urzędnik korporacyjny nie ponosi osobistej odpowiedzialności za działania firmy i jest to jeden z głównych powodów, dla których warto założyć spółkę.

Ta ochrona jest nazywana zasłoną korporacyjną. Ale są sytuacje, w których ta zasłona jest podniesiona, lub przebity, a odpowiedzialność może dołączyć do osób fizycznych. Spójrzmy na przykłady, jak opisano w San Francisco Chronicle, rzeczy, aby uniknąć robienia i nie robić tak, że pobyt osobiście chronione.

Zasłona korporacyjna

Korporacja jest osobą prawną zarządzaną przez urzędników korporacyjnych. Osoby te mają obowiązek powierniczy wobec inwestorów, dyrektorów i udziałowców, a jeśli istnieją dowody na oszustwo lub niewłaściwe postępowanie ze strony kadry kierowniczej, ochrona lub zasłona może zostać „przebita”. Akcjonariusze i dyrektorzy również korzystają z ochrony zasłony korporacyjnej, a w pewnych okolicznościach zasłona ta może zostać przebita, jeżeli istnieją dowody na niewłaściwe postępowanie z ich strony.

Z prawnego punktu widzenia, przebijanie korporacyjnej zasłony jest definiowane jako „akt sądowy nakładający odpowiedzialność na nietykalnych członków zarządu, dyrektorów i udziałowców za oszukańcze lub bezprawne działania korporacji”. Czym są więc oszukańcze lub niewłaściwe działania, które spowodują, że sąd zignoruje podmiot korporacyjny i sięgnie po osobisty majątek osób kontrolujących korporację?

Oszustwa i krzywdy

Osoba może działać nieuczciwie poprzez celowe działania lub poprzez zaniechanie, co oznacza, że zaniechanie zrobienia czegoś było oszustwem. Na przykład, celowe oszustwo polega na fałszywym raportowaniu zysków lub fałszowaniu ksiąg w taki sposób, że liczby odzwierciedlają coś innego niż rzeczywiste zyski firmy. Natomiast oszustwo przez zaniechanie to brak wymaganego raportu na temat jakiegoś istotnego aspektu działalności.

Chociaż zaniechania mogą być trudniejsze do wykazania niż celowe działania, nie są one mniej oszukańcze. Jako członek zarządu firmy możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności niezależnie od tego, czy Twoje działanie było zamierzone, czy też wynikało z zaniechania. Tak czy inaczej, jest to dezinformacja i naruszenie obowiązku należnego Tobie jako urzędnikowi korporacyjnemu.

Może się wydawać, że fałszowanie liczb lub niepamiętanie o negatywnym czynniku w zarobkach nie jest wielkim problemem, zwłaszcza jeśli obiecujesz sobie, że wszystko naprawisz do następnego kwartału. Ale tak właśnie jest. Robiąc to, ryzykujesz znacznie poważniejsze konsekwencje niż tylko rozczarowanie inwestorów. Stawiasz siebie na szali – swoją uczciwość, swoje aktywa i zdolność do prowadzenia biznesu w przyszłości.

Porozmawiaj z prawnikiem

Jeśli obawiasz się odpowiedzialności osobistej lub jakiegokolwiek innego aspektu działalności biznesowej, porozmawiaj z prawnikiem. Uzyskaj wskazówki. Zabezpiecz się.

Śledź FindLaw for Consumers na Google+.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *