Tydzień Małych Przedsiębiorstw: Wskazówki dotyczące własności intelektualnej dla początkujących lub małych firm

Nie ma takiej firmy, dużej czy małej, która nie miałaby problemów z własnością intelektualną. Patenty, znaki towarowe i prawa autorskie dotykają każdego aspektu biznesu, nie tylko najnowszego startupu technologicznego. Jeśli więc nie masz planu dochodzenia i ochrony praw własności intelektualnej swojej małej firmy, to tak naprawdę nie masz w ogóle biznesplanu.

Od pomysłu, poprzez Urząd Patentów i Znaków Towarowych, aż po salę sądową – oto, co Twoja mała firma lub startup musi wiedzieć o własności intelektualnej:

Czyja ona jest?

To ktoś z twoich pracowników wpadł na pomysł, ale to twoje nazwisko widnieje na drzwiach. Więc kto jest właścicielem patentu lub praw autorskich? Bez wcześniejszej umowy lub późniejszej cesji, prawdopodobnie nie możesz opatentować pomysłów swoich pracowników – wynalazcy zachowują wszystkie prawa patentowe do momentu ich przekazania, cesji lub sprzedaży innej stronie.

Co jest objęte ochroną?

Patenty, znaki towarowe i prawa autorskie mogą łącznie objąć wszystkie pomysły i treści Twojej małej firmy, ale każde z nich obejmuje odrębne rodzaje własności intelektualnej. Decydując, co wymaga ochrony i jak to zrobić, jest bardzo ważne.

Gdzie należy dokonać zgłoszenia?

Niektóre prawa autorskie i znaki towarowe są chronione od razu po rozpoczęciu korzystania z nazwy, materiałów lub treści. (Może to być pomocne, biorąc pod uwagę pułapki związane z procesem zgłaszania znaków towarowych). Inne pomysły nie będą chronione, dopóki nie złożysz wniosku patentowego. Jednak prawie wszystkie zgłoszenia przechodzą przez U.S. Patent and Trademark Office (Amerykański Urząd Patentów i Znaków Towarowych).

Jak działa ochrona własności intelektualnej?

To może zależeć od Ciebie – niektóre firmy chronią swoją własność intelektualną bardziej agresywnie niż inne, a znalezienie odpowiedniej równowagi między łagodnością a spornością może być trudne. W niektórych przypadkach wystarczy surowo sformułowany lub komediowy list o zaprzestaniu działalności. W innych, może być konieczne wniesienie pozwu.

Kiedy zacząć?

Właśnie teraz, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. Możesz zacząć od audytu własności intelektualnej w swojej małej firmie, niezależnie od tego, czy działasz od dziesięcioleci, czy od kilku dni.

Sekcja FindLaw poświęcona własności intelektualnej jest skierowana do początkujących i właścicieli małych firm i jest kolejnym świetnym miejscem, by zacząć. Jeśli masz więcej pytań dotyczących ochrony własności intelektualnej, możesz skontaktować się z doświadczonym adwokatem ds. własności intelektualnej w swojej okolicy.

Śledź FindLaw for Consumers na Google+.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *